Koupě a prodej auta

blog-image
Koupě a prodej auta. Mezi podvodné jednání patří i prodej vozidla osobou, na kterou je nařízena exekuce. Takováto osoba nesmí se svým majetkem nakládat, dokud exekuce neproběhne. Někteří se však auto v takové situaci přesto snaží prodat. Vy, jako nový majitelé, budete velmi překvapení a zklamaní, když Vám na dveře zaklepe exekutor a vůz zabaví. Exekutor je oprávněn auto zabavit.

Koupě a prodej auta v exekuci


Mezi podvodné jednání patří i prodej vozidla osobou, na kterou je nařízena exekuce. Takováto osoba nesmí se svým majetkem, resp. s vozem nakládat, dokud exekuce neproběhne. Někteří  se však auto v takové situaci přesto snaží prodat. Vy, jako nový majitelé, budete velmi překvapení a zklamaní, když Vám na dveře zaklepe exekutor a vůz zabaví. Exekutor je oprávněn auto zabavit i přes platně uzavřenou kupní smlouvu a uhrazenou kupní cenu. 


Abyste takovému podvodu předcházeli, je důležité si prodávající prověřit a zkontrolovat, že na něj žádné exekuce vedené nejsou. Nejjednodušeji to provedete na webu www.proverimeto.cz.


Pořízení ojetého auta bývá obvykle z důvodu nižší ceny. Avšak i taková koupě s sebou vždy nese určité riziko a ne vždy se taková na první pohled výhodná koupě může vyplatit, jelikož zapomenete prověřit, jestli auto nemá nějaké právní vady. Například jestli na prodávajícího není vedena exekuce. Právě kvůli ní totiž může kupující o auto velmi rychle přijít - a obvykle zcela bez náhrady, protože šance na vymožení zaplacené částky od původního majitele bývá mizivá. Jak se takové situaci vyhnout? Řešením je kontrola prodejce v registru exekucí.


Koupě auta v exekuci může skončit zabavením auta exekutorem


Ať už se jedná o nákup auta přes inzerát přímo od původního majitele, nebo přes autobazar, ale v rámci komisního prodeje, tudíž bazar je pouze zprostředkovatelem a nikoli majitelem prodávaného vozidla, je vždy vhodné si předem ověřit v registru exekucí, jestli prodejce není v exekuci a jeho majetek - včetně automobilu - není součástí exekučního řízení.


Je-li dlužník v exekuci, od okamžiku doručení vyrozumění o zahájení exekuce nesmí - až na určité výjimky - nakládat se svým majetkem, tedy darovat ho, prodat nebo zastavit. Jakékoli jednání, kterým dlužník poruší tuto povinnost, je neplatné. Pokud tedy někdo prodá auto v exekuci, kupní smlouva neplatí a exekutor může vozidlo kdykoli zabavit. Kupujícího neochrání ani fakt, že o exekuci nevěděl a všechny své povinnosti řádně splnil. Zaplacené peníze poté musí sám vymáhat od původního majitele, což může vést k další exekuci, kterou dlužník nebude schopen splácet a pro kupujícího to znamená jen další náklady (na právníka, soudní řízení apod.). Finance investované do auta se mu už přitom obvykle nevrátí, protože zadlužený prodejce s několika exekucemi nemá z čeho peníze vracet.


Počet případů, kdy se dlužníci snaží prodat auto, i když je na ně uvalena exekuce, v poslední době výrazně přibylo. Vlivem výrazně stoupajících životních nákladů se více lidí dostává do dluhové pasti a prodejem auta v exekuci se snaží získat alespoň nějaké prostředky. Kontrola prodávajícího v registru exekucí je tedy více než žádoucí.


Jak zjistit, jestli je auto v exekuci


Snadnou a rychlou kontrolu prodávajícího umožňuje registr exekucí dostupný na Exekuceinfo.cz. Zadáním pouze základních údajů lze ihned a bez registrace získat výpis, který prokáže, má-li prodejce v okamžiku kontroly nějaké exekuce. Stačí k tomu přitom znát pouze základní, běžně dostupné údaje, které lze případně dohledat i v živnostenském nebo obchodním rejstříku, konkrétně: jméno, příjmení a datum narození, nebo rodné číslo, u firem IČO.


Pokud výpis obsahuje nějaké záznamy o exekucích, je bezpečnější od zvažované koupě ustoupit. I sebevíce výhodná cena za riziko spojené s koupí auta v exekuci nestojí. Výjimkou může být pouze situace, kdy má prodej auta v exekuci proběhnout s výslovným souhlasem exekutora a věřitele, který se exekucí snaží vymoci svůj dluh. V takovém případě poté kupující posílá peníze za auto přímo na účet exekutora, který je použije k pokrytí dluhu věřitele. Tyto případy však nejsou časté a kupující by o této skutečnosti musel být předem jasně a prokazatelně informován.


Prověření libovolné osoby v registru exekucí je dle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb. zpoplatněna. Získat informace o dlužnících zdarma tak není možné. Nicméně tento poplatek je minimální ve srovnání s problémy, kterým lze touto snadnou a rychlou formou kontroly předcházet.


Mezi varovné signály, že auto může být v exekuci, patří jednak nepřiměřeně až podezřele nízká cena, jednak až nezvyklá snaha majitele vyjít ve všem vstříc (například dojet za kupujícím i na větší vzdálenost) a uskutečnit prodej co nejdříve. V takovém případě bez prověření prodávajícího v registru exekucí na žádné nabídky nepřistupujte!


Dát si pozor je potřeba také u komisního prodeje, kdy autobazar prodej auta pouze zprostředkovává, nestává se jeho vlastníkem. V takovém případě ani neručí za jeho stav či vady. Zde je prověření majitele pomocí výpisu z registru exekucí žádoucí.


 


Jak se vyhnout koupi auta v exekuci?  Vždy předem prověřte prodávajícího na www.proverimeto.cz  


 


Jedině tak můžete minimalizovat riziko, že nově zakoupené auto bude později zabaveno exekutorem.

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu, a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.
Nastavení