Milostivé léto 2022 startuje od září. Máte druhou šanci snížit dluhy

blog-image
Chcete se nadobro zbavit exekucí? Díky akci Milostivé léto 2022 máte jedinečnou možnost neplatit exekuční poplatky a sankce, které navýšily původní dluh.

Milostivé léto 2022, vládní název pokračování první akce, bude opět trvat tři měsíce a začne tentokrát od 1. září 2022Milostivé léto II bylo schváleno Senátem, návrh je nyní připraven k podpisu prezidenta. Připojení se k této oddlužovací akci ohlásily i některé banky. Moneta Money Bank umožňuje klientům zbavit se exekucí bez sankčních poplatků a úroků již nyní od června do srpna (více informací zde), o zapojení uvažují i další jako Komerční banka, Česká spořitelna a ČSOB. 


 


1. Dlužíte státu či veřejnoprávní instituci


Milostivé léto 2022 se vztahuje na všechny, kteří jsou v exekučním řízení kvůli dluhu u státu. Zejména lidí, kteří nezaplatili sociální pojištění, daně, koncesionářské poplatky (Česká televize, Český rozhlas), jízdné v MHD, obecní poplatky(za zvíře, odpadky), pokuty, elektřinu (Čez).


2. Váš dluh je v exekuci


Akce není uplatnitelná pro lidi, kteří ještě nemají dluh v exekuci a pro lidi v insolvenci.


3. Exekuci vede soukromý exekutor


Milostivé léto 2022 není určené pro exekuce vedené státem. To znamená pro lidi, kteří mají daňové nebo správní exekuce, jež jsou vymahatelné celní, finanční či okresní správou sociálního zabezpečení.


Existuje několik možností, jak zjistit kolik a komu člověk dluží. Rychlé a jednoduché je to pomocí formuláře na stránce www.proverimeto.cz. Během okamžiku zjistíte všechny dostupné informace z centrální evidence exekucí a dalších oficiálních registrů. 


Co musí dlužník udělat?


Milostivé léto vzor žádosti


Nejprve je zapotřebí požádat exekutora pomocí doporučeného dopisu o vyčíslení aktuální dlužné jistiny, tedy přesné částky ke splacení. Dopis by měl obsahovat informaci, že chcete využít akci Milostivé léto a také jakým prostřednictvím si přejete zaslat odpověď. Exekutor na dopis odpoví zpravidla za 2 až 4 týdny, ale počítejte raději s delším časovým úsekem, proto je vhodné ho kontaktovat co nejdříve.


 


Následně je nutné zaslat či složit na účet exekutora nesplacenou jistinu a 1500 Kč bez DPH za náklady řízení. Pokud je exekutor plátce daně z přidané hodnoty, je nutné k částce připočíst ještě 21% DPH a poplatek bude ve výši 1815 Kč. Jistina musí obsahovat všechny nezbytné náležitosti jako je správný variabilní symbol, uvedení svého jména a příjmení, a také uvedení poznámky o Milostivém létu do zprávy pro příjemce. Platba za jistinu musí být zaevidována na účtu exekutora v období konání akce.


Posledním krokem je následné ověření, zda platba proběhla v pořádku. Po splacení dlužné jistiny exekutor vydává rozhodnutí, jímž dlužníka osvobodí od splácení zbytku jeho dluhu. Není tedy třeba dělat nic dalšího, nicméně se doporučuje přesto exekutora kontaktovat a ujistit se, že celý proces proběhl v pořádku.


Výpis z registru exekucí

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu, a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.
Nastavení